Prohlédněte si komentované letecké snímky areálu AZOS CZ.  

AZOS si dělá zálusk na peníze z vašich daní. Více ZDE.

Co dělat v případě, že cítíte zápach z AZOSu? Návod najdete ZDE.

Nejvyšší správní soud potvrdil, že AZOS CZ podniká v Nymburce nelegálně. Více ZDE.

Kauza AZOS se opět dostala do vysílání České televize. Pro další informace a odkazy na videa čtěte aktuality.

Další tradiční setkání občanů na Žofíně

 • Ve čtvrtek 29.6. v 18:00 se opět koná tradiční setkání nymburských občanů a spolku PERMANENT na Žofíně. Máme si co říci – je totiž k neuvěření, jak obrovský počet důkazů o nejrůznějších levárnách a lžích se nám již podařilo nasbírat (a rádi vám o nich na setkání řekneme), ale úředníci stále zavírají oči, přehlížejí to a jejich snahou je spíše co nejrychleji vyhovět AZOSu, aby pomohli jeho provoz zlegalizovat. Že AZOS podniká NELEGÁLNĚ a BEZ POTŘEBNÝCH DOKUMENTŮ prohlásila dokonce i soudkyně při vynášení rozsudku. Jak ale dodala, žaloba byla postavena jinak. Přestože je soudkyně přesvědčena o nelegálnosti provozu, žaloba se týkala pouze obtěžování zápachem, proto soud nemohl AZOSu zakázat činnost navzdory stále scházející kolaudaci. 

 

Nejen PERMANENT bojuje proti AZOSu

 • Nejen PERMANENT pořádá akce proti zápachu a škodlivinám z AZOSu. 15.6. proběhla před branou AZOSu manifestační akce nespokojených občanů Nymburka. Někteří členové PERMANENTu se jí účastnili, nebyli ale jejími pořadateli.  Při akci došlo mimo jiné i k najíždění kamionu, vyjíždějícího z brány podniku, do manifestujících občanů včetně seniorky jdoucí o francouzských holích. Celou věc nyní řeší policie.

 

Město prohrálo (prozatím) soud s AZOSem

 • 20.6.2017 město Nymburk prohrálo soud s firmou AZOS. Podle slov soudkyně se žalobci (městu Nymburk) nepodařilo předložit dostatek důkazů o tom, že obyvatelé města jsou obtěžováni nad míru přiměřenou. Demonstrace, petice, svědectví občanů a dokonce ani odborné svědectví soudní znalkyně ing. Auterské nestačily k tomu, aby soudkyně došla k závěru, že když si před rokem 2014 (tedy předtím než AZOS spustil svůj ilegální provoz) nikdo nestěžoval a od té doby tu proběhlo tolik občanských aktivit proti zápachu, že to asi přeci jen nad míru přiměřenou bude. Město Nymburk se proti rozsudku hodlá odvolat k vyšší soudní instanci. 

 

AZOS mohl mít od dubna 2016 pozastavenou činnost!

 • S kanceláří Frank Bold nadále spolupracujeme na pečlivém monitorování celé situace a na hledání optimálního řešení. To nejsmutnější zjištění expertních právníků je, že kdyby Krajský úřad Středočeského kraje jednal tak, jak podle zákona měl, AZOS mohl mít od dubna 2016 pozastavený provoz. Hádejte, komu „vděčíme“ za to, že se tak nestalo? A pročpak se tak asi nestalo? Že by za tím byla „vděčnost vyjádřená v korunách českých“?

 

Odvolání proti čtvrté změně integrovaného povolení bylo úspěšné

 • Jak víte, jediný dokument, na jehož základě AZOS podniká (a kašle na to, že mu řada dalších podstatných dokumentů chybí), je tzv. integrované povolení (IPPC). AZOS průběžně předkládá návrhy na změny tohoto povolení. V této době se jedná již o páté změně a úpravě tohoto dokumentu. Spolek PERMANENT všechny návrhy pečlivě sleduje a podává odvolání v případech, kdy podle něj nemá být žádosti vyhověno. Odvolání týkající se čtvrté změny IP bylo úspěšné, žádost AZOSu byla vrácena k novému projednávání.

Televizní pořady o kauze AZOS CZ

 • Velké poděkování patří panu Martinu Slunečkovi a jeho televiznímu týmu. O kauze AZOS natočil už tři televizní pořady. Připomeňte si je zde a odkazy na ně šiřte i svým známým, příbuzným, kolegům, sousedům a dalším lidem – ať se o tom nešvaru, který se zde děje, ví. Majitel AZOSu vydělává peníze i na úkor vašeho zdraví – skutečně je vám jedno, že gaunerský podnikatel tu bude pár let chrlit do vzduchu toxické látky, vydělá si na drahá auta a nemovitosti a po něm zbyde jen zamořený areál a rakovinné bujení v tělech nás a našich dětí?
 1. Nedej se Plus: Páchnoucí Nymburk  (záznam pořadu ČT ze 7.12.2014)
 2. Nedej se Plus: Chemická popelnice Nymburk (záznam pořadu ČT z 21.2.2016)
 3. Nedej se Plus: Nymburk – město v ohrožení (záznam pořadu ČT z 20.3.2016)

   

Jak můžete vy sami pomoci v boji s AZOSem?

 • Sledujte naši činnost, informujte o ní své blízké, známé, kolegy. Mluvte o nás a mluvte i o AZOSu.
 • Když ucítíte zápach z AZOSu, ihned volejte Městskou policii (156, volba 2). Čím víc hlášení od více občanů, tím lepší je naše vyjednávací pozice. Je to nesmírně důležité!
 • Pokud pracujete tam, kde je zápach z AZOSu cítit, přimějte svého zaměstnavatele, aby si na zápach oficiálně stěžoval. Víme, že si stěžují zaměstnanci Niehoffu, učitelé z Tyršovky a řada dalších, ale všechno je to většinou jen na úrovni „remcání“ ve skupince kolegů. Nebojte se proti AZOSu vystoupit otevřeně, hlasitě a oficiálně.
 • Sledujte nás na Facebooku, navštěvujte náš web www.zdravynymburk.cz, pište nám maily na info@zdravynymburk.cz. Čtěte letáky, které vydáváme a roznášíme.
 • Přispějte na náš transparentní účet 2200610734/2010. Každá koruna nám nesmírně pomůže. Prohnané právníky AZOSu můžeme porazit jen tím, že si zaplatíme vlastního schopného právníka. A to je bohužel nákladná záležitost. Nákladné jsou i služby odborníků na měření zápachu. Tisk letáků také není bezplatný. Všechno to jsou vydání v řádech tisíců až desítek tisíc. Bez vašich finančních darů je boj proti AZOSu těžký.
 • Když se na vás někdo z Permanentu obrátí s žádostí o podpis, prosíme, pomozte. Nejde vždy jen o petice proti něčemu – u mnoha projektů je potřeba nasbírat alespoň 200 podpisů k tomu, aby se jednání neodehrávalo za zavřenými dveřmi a bez přítomnosti jakýchkoli svědků, ale abychom mohli vše monitorovat a včas upozornit, kdyby se na Nymburáky chystala nějaká nekalost. Jde tedy třeba o podpisy, kterými nás jako nymburští občané zmocňujete, abychom vás při jednání s úřady zastupovali.

 


Jsme spolek PERMANENT. Občané Nymburka nespokojení se zápachem a škodlivinami v prostředí, kde žijeme my i naše děti. Chceme zabránit všem firmám, které Nymburk terorizují zápachem a toxickými látkami, aby měnily naše krásné město v cosi smrdutého. Chceme zabránit provozu AZOSu. Chceme zabránit vzniku spalovny kalů na okraji Nymburka, na jejímž vzniku se pracuje stejně nenápadně a potají, jako když se potají jednalo o AZOSu. Chceme, aby to v Nymburce nesmrdělo – na ulici ani na radnici. Chceme, abyste spolu s námi ukázali městu, kraji i AZOSu, že je nás mnoho a že chceme voňavý, zdravý a přívětivý Nymburk. Pomožte nám s tím, prosím. Děkujeme.