Co o AZOSu píšou a říkají média? Seznam článků, videí a nahrávek najdete ZDE.

Nejvyšší správní soud potvrdil, že AZOS CZ podniká v Nymburce nelegálně. Více ZDE.

Co dělat v případě, že cítíte zápach z AZOSu? Návod najdete ZDE.

Prohlédněte si komentované letecké snímky areálu AZOS CZ.  

Starosta Nymburka podal podnět Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality, aby prošetřil možnou korupci v České inspekci životního prostředí právě v souvislosti s kauzou AZOS.

Kauza AZOS se opět dostala do vysílání České televize. Pro další informace a odkazy na videa čtěte únorové aktuality.

AZOS si dělá zálusk na peníze z vašich daní. Více ZDE.

Co si o problémech s AZOSem myslí občané Nymburka? Čtěte ZDE.  

Čtěte on-line přenos ze soudu AZOS vs Nymburk

 • Pepa Podolák z Rádia Patriot se účastní soudního jednání mezi firmou AZOS a městem Nymburk. Souboj právníků Krbcové a Sedlatého i výslechy svědků můžete číst v tomto jeho textovém on-line přenosu. Soud probíhá 10.1.2017, další líčení pak v pátek 13.1.2017. Doufejme, že pátek třináctého bude pro firmu AZOS velmi smolným dnem…

Sestřelili jste hejtmana i bývalé vedení radnice

 • Pryč s falešnou skromností – to, že na nymburské radnici došlo k zásadním změnám a že hejtman Petera přišel o své místečko na krajském úřadu, je i vaše práce, milí nymburáci. Speciálně na Zálabí volilo více než 50 % oprávněných voličů, a všichni víme, jak bídná byla volební účast jinde. Středočeský kraj nicméně vyslal jasný signál, co si o hejtmanování pana Petery myslí. PERMANENT vkládá do změn na Kraji i na nymburské radnici velké naděje. AZOS v Peterovi ztrácí silného spojence (navenek se tvářícího jako bojovníka za občany i přírodu) a nové vedení města snad také předvede, že nové koště dobře mete. PERMANENT s novým vedením úzce spolupracuje a doufá, že vzájemné spojenectví bude ku prospěchu věci a povede k rychlejšímu vyřešení kauzy AZOS. Nové vedení radnice potvrdilo, že i pro ně je přijatelný jediný možný konec: ukončení kataforézního a zinkovacího provozu AZOSu v Nymburce. Ať tu mají sklady nebo kanceláře, ale výrobní hala KTL do blízkosti obytné zóny nepatří.

 

AZOS mohl mít od dubna 2016 pozastavenou činnost!

 • S kanceláří Frank Bold nadále spolupracujeme na pečlivém monitorování celé situace a na hledání optimálního řešení. To nejsmutnější zjištění expertních právníků je, že kdyby Krajský úřad Středočeského kraje jednal tak, jak podle zákona měl, AZOS mohl mít od dubna 2016 pozastavený provoz. Hádejte, komu „vděčíme“ za to, že se tak nestalo? A pročpak se tak asi nestalo? Že by za tím byla „vděčnost vyjádřená v korunách českých“?

 

AZOS jde v lednu 2017 před soud

 • AZOS se všemožně snaží dostat jednání o své fabrice mimo území Nymburka. Právníci AZOSu dobře vědí, že členové Permanentu a jejich příznivci se věnují boji za zdraví a kvalitní život Nymburáků ve svém volném čase a že vše, co se koná mimo Nymburk, je tedy časově i finančně náročné. Proto se AZOS pokusil dosáhnout toho, že soudní jednání AZOS versus město Nymburk by se mělo konat na jiném než nymburském soudu. Prý proto, že na soudkyni je vytvářen tlak veřejnosti. Jsme potěšeni, že tento nesmyslný argument byl zavržen a soudní řízení proběhne opět u nymburského soudu v první polovině ledna 2017. Jednání je naplánováno rovnou na dva dny, jsme zvědavi, co toto řízení přinese.

 

Odvolání proti čtvrté změně integrovaného povolení bylo úspěšné

 • Jak víte, jediný dokument, na jehož základě AZOS podniká (a kašle na to, že mu řada dalších podstatných dokumentů chybí), je tzv. integrované povolení (IPPC). AZOS průběžně předkládá návrhy na změny tohoto povolení. V této době se jedná již o páté změně a úpravě tohoto dokumentu. Spolek PERMANENT všechny návrhy pečlivě sleduje a podává odvolání v případech, kdy podle něj nemá být žádosti vyhověno. Odvolání týkající se čtvrté změny IP bylo úspěšné, žádost AZOSu byla vrácena k novému projednávání.

 

Právníci z Frank Bold hájí naše práva v kauze AZOS CZ

 • O prázdninách se zdánlivě nic nedělo. Úřady spíše spaly, v řadě dílčích kroků, které se týkají kauzy AZOS, běžely lhůty, které teprve zanedlouho skončí. O prázdninách se ale staly dvě naprosto úžasné věci. Zaprvé: Nymburáci vyslyšeli naši žádost o finanční příspěvky, kterou jsme přednesli na červnové demonstraci a na našem transparentním účtu se sešla pěkná částka, kterou nyní postupně velmi účelně využíváme. K čemu? To je ta druhá úžasná věc. Takže – zadruhé: rozjeli jsme spolupráci s renomovanou mezinárodní právní kanceláří Frank Bold, která se do značné míry specializuje na podobné ekologické kauzy a zaznamenala v nich celou řadu úspěchů. Experti z Frank Bold se s námi sešli, zanalyzovali celou situaci, prozkoumali kvanta dokumentů, již uskutečnili některé kroky a v této chvíli s námi připravují kroky další. Omlouváme se, že nejsme konkrétnější, ale nechceme zbytečně dávat munici protistraně. Ještě jednou nesmírně děkujeme všem dárcům, kteří spolku PERMANENT dali a ještě hodlají dát jakoukoli, byť sebemenší finanční částku. Práce špičkových zkušených právníků je nákladná a bez vašich darů bychom si ji nemohli dovolit. Každá koruna, kterou nám dáte, je hřebíčkem do rakve firmy AZOS.  

 

Televizní pořady o kauze AZOS CZ

 • Velké poděkování patří panu Martinu Slunečkovi a jeho televiznímu týmu. O kauze AZOS natočil už tři televizní pořady. Připomeňte si je zde a odkazy na ně šiřte i svým známým, příbuzným, kolegům, sousedům a dalším lidem – ať se o tom nešvaru, který se zde děje, ví. Majitel AZOSu vydělává peníze i na úkor vašeho zdraví – skutečně je vám jedno, že gaunerský podnikatel tu bude pár let chrlit do vzduchu toxické látky, vydělá si na drahá auta a nemovitosti a po něm zbyde jen zamořený areál a rakovinné bujení v tělech nás a našich dětí?
 1. Nedej se Plus: Páchnoucí Nymburk  (záznam pořadu ČT ze 7.12.2014)
 2. Nedej se Plus: Chemická popelnice Nymburk (záznam pořadu ČT z 21.2.2016)
 3. Nedej se Plus: Nymburk – město v ohrožení (záznam pořadu ČT z 20.3.2016)

   

Jak můžete vy sami pomoci v boji s AZOSem?

 • Sledujte naši činnost, informujte o ní své blízké, známé, kolegy. Mluvte o nás a mluvte i o AZOSu.
 • Když ucítíte zápach z AZOSu, ihned volejte Městskou policii (156, volba 2). Čím víc hlášení od více občanů, tím lepší je naše vyjednávací pozice. Je to nesmírně důležité!
 • Pokud pracujete tam, kde je zápach z AZOSu cítit, přimějte svého zaměstnavatele, aby si na zápach oficiálně stěžoval. Víme, že si stěžují zaměstnanci Niehoffu, učitelé z Tyršovky a řada dalších, ale všechno je to většinou jen na úrovni „remcání“ ve skupince kolegů. Nebojte se proti AZOSu vystoupit otevřeně, hlasitě a oficiálně.
 • Sledujte nás na Facebooku, navštěvujte náš web www.zdravynymburk.cz, pište nám maily na info@zdravynymburk.cz. Čtěte letáky, které vydáváme a roznášíme.
 • Přispějte na náš transparentní účet 2200610734/2010. Každá koruna nám nesmírně pomůže. Prohnané právníky AZOSu můžeme porazit jen tím, že si zaplatíme vlastního schopného právníka. A to je bohužel nákladná záležitost. Nákladné jsou i služby odborníků na měření zápachu. Tisk letáků také není bezplatný. Všechno to jsou vydání v řádech tisíců až desítek tisíc. Bez vašich finančních darů je boj proti AZOSu těžký.
 • Když se na vás někdo z Permanentu obrátí s žádostí o podpis, prosíme, pomozte. Nejde vždy jen o petice proti něčemu – u mnoha projektů je potřeba nasbírat alespoň 200 podpisů k tomu, aby se jednání neodehrávalo za zavřenými dveřmi a bez přítomnosti jakýchkoli svědků, ale abychom mohli vše monitorovat a včas upozornit, kdyby se na Nymburáky chystala nějaká nekalost. Jde tedy třeba o podpisy, kterými nás jako nymburští občané zmocňujete, abychom vás při jednání s úřady zastupovali.

 


Jsme spolek PERMANENT. Občané Nymburka nespokojení se zápachem a škodlivinami v prostředí, kde žijeme my i naše děti. Chceme zabránit všem firmám, které Nymburk terorizují zápachem a toxickými látkami, aby měnily naše krásné město v cosi smrdutého. Chceme zabránit provozu AZOSu. Chceme zabránit vzniku spalovny kalů na okraji Nymburka, na jejímž vzniku se pracuje stejně nenápadně a potají, jako když se potají jednalo o AZOSu. Chceme, aby to v Nymburce nesmrdělo – na ulici ani na radnici. Chceme, abyste spolu s námi ukázali městu, kraji i AZOSu, že je nás mnoho a že chceme voňavý, zdravý a přívětivý Nymburk. Pomožte nám s tím, prosím. Děkujeme.