Co dělat v případě, že cítíte zápach z AZOSu? Návod najdete ZDE.

Kauza AZOS se opět dostala do vysílání České televize. Pro další informace a odkazy na videa čtěte únorové aktuality.

AZOS si dělá zálusk na peníze z vašich daní. Více ZDE.

Prohlédněte si komentované letecké snímky areálu AZOS CZ.  

Starosta Nymburka podal podnět Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality, aby prošetřil možnou korupci v České inspekci životního prostředí právě v souvislosti s kauzou AZOS.

Co o AZOSu píšou a říkají média? Seznam článků, videí a nahrávek najdete ZDE.

Nejvyšší správní soud potvrdil, že AZOS CZ podniká v Nymburce nelegálně. Více ZDE.

Co si o problémech s AZOSem myslí občané Nymburka? Čtěte ZDE.  

Téměř 700 nymburáků se sešlo na demonstraci proti AZOSu

 • 15.6.2016 se na náměstí Přemyslovců v Nymburce konala DEMONSTRACE PROTI AZOSu. Na náměstí se postupně vystřídalo na sedm set demonstrujících, z nichž 606 připojilo svůj podpis na prezenční listinu. Skupina Trampstejk naladila přítomné pěknou porcí pohodové muziky a posléze se na pódiu střídali členové PERMANENTu, komunální politici, lidé z obcí, kde také řeší problémy se zapáchajícími provozy, vystoupil i nymburský starosta Mach, který přislíbil, že kauzu AZOS dotáhne do úspěšného konce.

 • Firma AZOS přispěchala s reakcí na demonstraci, opět se oháněla provedenými kontrolami (těmi, které zpochybnil jak spolek PERMANENT, tak město Nymburk, které dokonce podalo podnět protikorupční policii na podezření z korupce mezi AZOSem a Českou inspekcí životního prostředí), opět začala omílat řeči o tom, že v průmyslové zóně toho smrdí mnohem víc a zavření AZOSu by nepomohlo a nakonec opět změnila rétoriku směrem k PERMANENTu a označila nás za „ekologické aktivisty“. Kdepak, pane mluvčí Samče, my nejsme ekologičtí aktivisté. My jsme občané, jejichž domovy a zahrady vaše firma zaneřádila smradem a svinstvem. Až bude AZOS vypadat tak, jak vypadají kataforézní provozy v civilizovaném světě, tedy v moderní podtlakové budově s dokonalým dopalem a přestupovými komorami na vstupech a výstupech, pak od nás budete mít svatý klid a klidně lakujte pro celou Evropu. 
 • Vyšlo nové číslo informačního letáku Zdravý Nymburk a okolí. Pokud vám ještě nepřistálo v poštovní schránce, můžete si jej ve formátu PDF stáhnout >>> ZDE <<<

 • 10.5.2016 se konalo soudní jednání AZOS versus město Nymburk. Nejde o jednání, jehož by byl PERMANENT účastníkem, ale samozřejmě nás průběh i výsledek velmi zajímá. Soudní jednání proběhlo, po více než třech hodinách bylo přerušeno, aby si soudkyně mohla prostudovat další materiály předložené obžalobou i obhajobou. Jednání je prozatím odročeno bez uvedení data dalšího soudu; obě strany budou včas vyzvány. Detailnější soupis toho zásadního, co u soudu padlo, sepsal přímo v soudní síni Josef Podolák z Rádia Patriot v tomto článku (čtěte odspoda).

 • Velké poděkování patří panu Martinu Slunečkovi a jeho televiznímu týmu. O kauze AZOS natočil už tři pořady. Připomeňte si je zde a odkazy na ně šiřte i svým známým, příbuzným, kolegům, sousedům a dalším lidem – ať se o tom nešvaru, který se zde děje, ví. Majitel AZOSu vydělává peníze i na úkor vašeho zdraví – skutečně je vám jedno, že gaunerský podnikatel tu bude pár let chrlit do vzduchu toxické látky, vydělá si na drahá auta a nemovitosti a po něm zbyde jen zamořený areál a rakovinné bujení v tělech nás a našich dětí?
 1. Nedej se Plus: Páchnoucí Nymburk  (záznam pořadu ČT ze 7.12.2014)
 2. Nedej se Plus: Chemická popelnice Nymburk (záznam pořadu ČT z 21.2.2016)
 3. Nedej se Plus: Nymburk – město v ohrožení (záznam pořadu ČT z 20.3.2016)

   

Jak můžete vy sami pomoci v boji s AZOSem?
 • Sledujte naši činnost, informujte o ní své blízké, známé, kolegy. Mluvte o nás a mluvte i o AZOSu.
 • Když ucítíte zápach z AZOSu, ihned volejte Městskou policii (156, volba 2). Čím víc hlášení od více občanů, tím lepší je naše vyjednávací pozice. Je to nesmírně důležité!
 • Pokud pracujete tam, kde je zápach z AZOSu cítit, přimějte svého zaměstnavatele, aby si na zápach oficiálně stěžoval. Víme, že si stěžují zaměstnanci Niehoffu, učitelé z Tyršovky a řada dalších, ale všechno je to většinou jen na úrovni „remcání“ ve skupince kolegů. Nebojte se proti AZOSu vystoupit otevřeně, hlasitě a oficiálně.
 • Sledujte nás na Facebooku, navštěvujte náš web www.zdravynymburk.cz, pište nám maily na info@zdravynymburk.cz. Čtěte letáky, které vydáváme a roznášíme.
 • Přispějte na náš transparentní účet 2200610734/2010. Každá koruna nám nesmírně pomůže. Prohnané právníky AZOSu můžeme porazit jen tím, že si zaplatíme vlastního schopného právníka. A to je bohužel nákladná záležitost. Nákladné jsou i služby odborníků na měření zápachu. Tisk letáků také není bezplatný. Všechno to jsou vydání v řádech tisíců až desítek tisíc. Bez vašich finančních darů je boj proti AZOSu těžký.
 • Když se na vás někdo z Permanentu obrátí s žádostí o podpis, prosíme, pomozte. Nejde vždy jen o petice proti něčemu – u mnoha projektů je potřeba nasbírat alespoň 200 podpisů k tomu, aby se jednání neodehrávalo za zavřenými dveřmi a bez přítomnosti jakýchkoli svědků, ale abychom mohli vše monitorovat a včas upozornit, kdyby se na Nymburáky chystala nějaká nekalost. Jde tedy třeba o podpisy, kterými nás jako nymburští občané zmocňujete, abychom vás při jednání s úřady zastupovali.

 Jsme spolek PERMANENT. Občané Nymburka nespokojení se zápachem a škodlivinami v prostředí, kde žijeme my i naše děti. Chceme zabránit všem firmám, které Nymburk terorizují zápachem a toxickými látkami, aby měnily naše krásné město v cosi smrdutého. Chceme zabránit provozu AZOSu. Chceme zabránit vzniku spalovny kalů na okraji Nymburka, na jejímž vzniku se pracuje stejně nenápadně a potají, jako když se potají jednalo o AZOSu. Chceme, aby to v Nymburce nesmrdělo – na ulici ani na radnici. Chceme, abyste spolu s námi ukázali městu, kraji i AZOSu, že je nás mnoho a že chceme voňavý, zdravý a přívětivý Nymburk. Pomožte nám s tím, prosím. Děkujeme.