Jaký je vývoj situace v kauze APP (ex AZOS) v roce 2024?

[2. 6. 2024]

 

Další soudní vítězství pro Spolek PERMANENT!

Spolek občanů Permanent a dva jeho členové, kteří v této kauze vystupovali také jako žalobci, uspěli v dalším soudním sporu. Nejvyšší správní soud dal žalobcům za pravdu ve sporu proti Krajskému úřadu a proti firmě Colegium Reality s.r.o. (což je spolu s firmou Automotive Painting Partners bývalý AZOS CZ). 

Plné znění rozsudku: Kliknutím ZDE stáhněte soubor ve formátu PDF.

Pokud nemáte sílu číst 12 stran právnických textů, nabízíme stručný popis průběhu celé kauzy:

 • Společnost AZOS CZ, s.r.o., původně požádala o dodatečné povolení stavebních úprav v Nymburce.
 • Později se stavebníkem stala Automotive Painting Partners s.r.o., a vlastníkem stavby firma Colegium Reality s.r.o., důvodem změny bylo upuštění od jména se špatnou mediální pověstí a také snaha o zesložitění vnitrofiremních vztahů v souvislosti s následnými soudními spory. 
 • Žalobci (vlastníci sousedních nemovitostí a spolek občanů PERMANENT) žalovali Krajský úřad Středočeského kraje, protože rozhodnutí o povolení úprav podle nich nebylo řádně posouzeno z hlediska vlivů na životní prostředí a nebylo dostatečně odůvodněno.
 • Krajský soud zrušil rozhodnutí Krajského úřadu kvůli chybějícímu verifikačnímu stanovisku EIA a nedostatečnému odůvodnění.
 • Nejvyšší správní soud potvrdil toto rozhodnutí Krajského soudu, zamítl kasační stížnosti Krajského úřadu a firmy Colegium Reality s.r.o.
 • Žalobci v tomto sporu vyhráli, Krajský úřad a firma Colegium Reality s.r.o. prohráli. Opravný prostředek není možný.
 • Firma Colegium Reality s.r.o. byla povinna uhradit náklady řízení žalobcům.

Jak neustále opakujeme, vše toto ukazuje, že PERMANENT a občané Nymburka jsou v tomto sporu v právu, je ale nutné bojovat jednu právní bitvu za druhou, což je finančně velmi náročné. Členové PERMANENTu toto financují ze svých osobních financí a z darů občanů, kterým životní prostředí v Nymburce není lhostejné a kteří si pamatují, jak kataforézní linka AZOSu zamořila celé Zálabí i další části města, a nechtějí dopustit, aby se bývalému AZOSu podařilo docílit jejího znovuspuštění.

Každý z darů na transparentní účet 2200610734/2010 je nám velkou posilou v úhradách právních služeb, které, jak vidíte i na aktuálním vítězství, nesou své plody a bez nich se zvítězit nedá. Pokud i v dnešní nesnadné době zvažujete, že byste nám s našim bojem pomohli, budeme opravdu vděčni za každou korunu a velmi děkujeme.

Velké poděkování si zaslouží i paní Štěrbová, která neúnavně obesílá nadace zabývající se životním prostředím a každoročně získá pro PERMANENT granty určené pro boj za čisté ovzduší i spodní vody. 

 

[18. 9. 2022]

 • Vážení přátelé čistého nymburského vzduchu, mnoho Nymburáků žije v dojmu, že kauza AZOS už dávno skončila. Zápach zmizel, APP (ex AZOS) si jen tak posmrďává ve svém nejbližším okolí a tak by se zdálo, že boj byl úspěšně dobojován. OBROVSKÝ OMYL! Firma APP (ex AZOS) stále podniká nelegálně, bez kolaudace, bez zkušebního provozu. Už skoro deset let! Deset let se úřady převelice benevolentně chovají k firmě, která je od svého počátku založena na lžích, podvodech a ačkoli nemá schválený provoz, deset let zaměstnává zaměstnance v nelegálním provozu, deset let dodává produkty a služby různým odběratelům, kterým je jedno, že mizerně kontrolovaný provoz má velmi negativní vliv na životní prostředí a na zdraví nás, občanů Nymburka.

 • Co je ale ještě podstatnější: APP (ex AZOS) se stále snaží svoji výrobu zlegalizovat a získat platné kolaudační rozhodnutí, které by jí umožnilo ZNOVU NAINSTALOVAT DOČASNĚ ZRUŠENÉ ZAPÁCHAJÍCÍ LINKY! To znamená, že zápach, na který si jistě mnozí dobře pamatujete, by se vrátil nejen na Zálabí, ale i do velké části města, a co je nejhorší: už by neexistoval způsob, jak to zastavit. Pokud APP (ex AZOS) zkolauduje svůj provoz, skončila éra čistého vzduchu a nezachrání nás ani soudy, ani radnice, ani Permanent. Nebude existovat žádný prostředek, jak firmě APP (ex AZOS) v zápachu zabránit. V tomto směru u nás neexistuje (na rozdíl od mnoha cizích zemí) legislativa, která by chránila občany před obtěžujícím zápachem.

 • Členové spolku Permanent rozhodně nespí. Neustále situaci monitorujeme, protože jsme se už několikrát stali svědky situace, že mělo proběhnout řízení, jehož součástí měl být i Permanent, ale z neznámých důvodů jsme byli opomenuti, takže kdybychom se neozvali sami, mohlo se rozhodovat o nás bez nás a bez našich odborných připomínek. Jako hlídací pes ale fungujeme dobře. V posledních letech – naposledy i letos – jsme vyhráli několik soudních sporů, které oddálily možnost návratu zápachu do Nymburka. Poslední pokus o vydání kolaudačního rozhodnutí firmě APP (ex AZOS) proběhl letos a v nejbližších dnech k tomu zveřejníme zde na webu konkrétnější komentář a zajímavé dokumenty.

 • Stále uvítáme vaši pomoc, zejména finanční. Bohužel, jediným nástrojem, kterým můžeme bojovat, jsou právníci. Právní služby jsou nákladné, ale nezbytné. Kdybychom neměli naši elitní právničku, v APP (ex AZOS) už by si radostně mnuli ruce a nahazovali páchnoucí linku. Budeme nesmírně vděčni za každý finanční dar, stejně jako jsme vděčni různým nadacím za udělené granty, které pro spolek získává paní Štěrbová. Finanční dary jsou v plné výši použity na právní služby. Členové spolku si z nich nenechávají ani korunu (naopak, sami do společné kasy přispíváme), veškerou práci pro spolek Permanent provádíme ve svém volnu a už skoro deset let bezplatně.

 • Pomoci nám můžete i v komunálních volbách hlasem pro kandidující členy spolku, ale i tím, že nebudete hlasovat pro nejmenované bývalé hejtmany, kteří mají na přítomnosti firmy APP (ex AZOS) v Nymburce a na držení ochranné ruky nad jejím nelegálním provozem velkou zásluhu.

 

DYŤ UŽ TO NESMRDÍ! ČÍM TO?

[září 2018]

 • Přátelé, cítili jste to sami. Respektive necítili. Celé léto byl Nymburk a zejména Zálabí bez zápachu z bývalého AZOSu. Utlumená výroba a zastavení dvou ze tří linek jasně ukázalo, kdo to tu v Nymburce smrdí. V květnu AZOS zastavil linky a od té doby vzdoušek úplně ukázkový (jen občas v naprosto těsné blízkosti továrny něco málo zavane). Nic jiného se v jižní průmyslové zóně Nymburka nezměnilo, takže pokud zápach zmizel přesně v tom čase, kdy APP (ex AZOS) zastavil stahovací a zinkovací linku, je každému majiteli zdravého rozumu jasná souvislost.

 • Nic ovšem nekončí, není to definitivní vítězství. APP má zažádáno o sedmou změnu integrovaného povolení a snaží se o to, aby se mohl vrátit k plnému provozu (a pro nás tedy k plnému smradu). Spolek PERMANENT i vedení města Nymburka vyslovilo nesouhlas. A kdo vyslovil souhlas? No co myslíte? Odbor životního prostředí středočeského krajského úřadu, kde je náměstkem Miloš Petera. Nedosti na tom, že právě on byl jedním z hlavních lidí, kteří AZOS do Nymburka vpustili a umístili, nedosti na tom, že za uplynulé čtyři roky neudělal v kauze AZOS pro Nymburk lautr nic a pokud ano, tak kopal za AZOS, ale i nyní, kdy je nad nebe jasné, že za dusivý zápach v Nymburce mohla a může tato firma, tak Petera stále umetá Šimákovi cestičku a bojuje proti občanům města, kterému dělal a opět chce dělat starostu. Až budete ve volební místnosti, hodně přemýšlejte.

 

 

PŘELOMOVÉ ROZHODNUTÍ!
APP (EX AZOS) MUSÍ PŘERUŠIT VÝROBU!

 • Neskutečné se stalo skutkem! AZOS, resp. APP a Colegium Reality musejí ukončit provoz! Vyzval je k tomu mladoboleslavský stavební úřad a není proti tomu odvolání! Na práci mladoboleslaváků jsme koukali s otevřenou pusou. Během cca dvou měsíců si Boleslav prostudovala veškerou dokumentaci poskytnutou jak AZOSem (APP, Colegium Reality), tak spolkem PERMANENT. 16.3.2018 se pak zástupci úřadu vydali na společné setkání vedení firmy a zástupců PERMANENTu v areálu bývalého AZOSu. Po schůzce úředníci provedli kontrolu provozu (údajně to odnesli několikahodinovými zdravotními obtížemi). To bylo v pátek. A již v úterý úřad zasílá exAZOSu výzvu k tomu, aby se zdržel užívání stavby. Pět dní i s víkendem stačilo k tomu, aby mladoboleslavský stavební úřad udělal to, co po dlouhé čtyři roky nebyl schopen udělat ani nymburský, ani kolínský, ani krajský úřad.

 • Samozřejmě není konec. I když exAZOS musí přerušit výrobu, předpokládáme další kroky – odvolání, možná soud. Uvidíme, budeme sledovat, jsme účastníky řízení a jsme připraveni pokračovat v tom, aby po přerušení činnosti už AZOS kataforetickou a zinkovací linku nerozjel. Alespoň ne v té stále ještě nezkolaudované budově v Nymburce. Mimochodem – sledujte aktuální rétoriku AZOSu, všímejte si, jak se stále tou kolaudací ohánějí (aniž by ji někomu ukázali). Dobře si to pamatujte, aby jejich lež o to více vynikla, až se vše rozkryje. Abyste si uvědomili, že většina toho, co vedení firmy nebo jejich PR služebník řekl do médií, byly jen a pouze lži.

Město prohrálo soud s exAZOSem i u Krajského soudu

 • Město Nymburk znovu prohrálo soud s AZOSem, i po odvolání ke Krajskému soudu. Ukazuje se, že kvůli nedostatečné legislativě ohledně zápachu v ovzduší (v tomhle je Česká republika sto let za opicemi) bylo chybou stavět soud na tom, aby se AZOS zdržel obtěžování obyvatel města zápachem. Kolem AZOSu je spousta jiných pochybení, na nichž by se dalo soudní řízení postavit. Nepovolená výroba, scházející kolaudace, scházející protokoly o zkouškách obsahu odpadních vod a další věci, na tom všem se AZOS už dávno mohl utáhnout.

AZOS mění jméno! Od 1.1.2018 je to APP

 • Muselo to přijít – značka AZOS je už tak pošpiněná, že to jejímu majiteli dělalo vrásky na čele. Když si jejich potenciální zákazníci vygooglili název firmy, našli spoustu negativních článků, informací o problematickém provozu, informací o protestech občanů a podobně. Za ty čtyři roky už se toho nasbíralo hodně. Od toho se pan Šimák potřeboval odstřihnout, takže ruší značku AZOS a firma se k 1.1.2018 přejmenovává na AUTOMOTIVE PAINTING PARTNERS s.r.o. – ale jak staré dobré přísloví praví: „I když nazveš hovno růží, vonět nezačne.“ 

 • Kromě přejmenování firma APP řešila i nějaké přesuny majetku, nemovitostí a dalších věcí. Dá se předpokládat, že jde o aktivity související se znepřehledněním celé situace. Aby například pozemek patřil jiné firmě než budova a třetí firmě by zase patřilo technické vybavení té budovy. Což posléze může znesnadnit případný zákaz výroby či provozu. Naši právníci už to analyzují.

VaK Nymburk mohly zastavit AZOS na samém počátku

 • Nejen nymburské ovzduší (a potažmo plíce Nymburáků) je ničeno firmou AZOS, ani zdejší voda není a nebyla v bezpečí. Hned poté, co AZOS spustil svoji nelegální činnost v nezkolaudované budově, začal vypouštět provozní vodu do kanalizace. AZOS přitom neprošel (DODNES! Do roku 2018!) žádným zkušebním provozem, při kterém by byly odebírány vzorky odpadní vody. Zhruba třičtvrtě roku AZOS vypouštěl provozní vodu, ač měl v té době oprávnění maximálně vypouštět vodu z umyvadel a toalet z kancelářských prostor. Stačilo, kdyby VaK Nymburk zasáhly. Bez vody by byl AZOS namydlený. Jenže kdo šéfoval VaKu Nymburk? Á – opět tu máme jméno Miloš Petera. Jako starosta i jako šéf VaKu dělal vše pro to, aby se tu AZOS usídlil a aby ve svém nelegálním podnikání nebyl rušen či dokonce zastaven. Odpovězte si sami, proč je ze strany Miloše Petery taková ochota držet nad AZOSem ochrannou ruku…

 

Kauze AZOS dominuje institut podjatosti

 • Je to k neuvěření. Poté, co byl nymburský městský úřad, stavební úřad i starosta prohlášen za podjaté a agenda týkající se AZOSu a jeho žádosti o dodatečné stavební povolení přeložena do Kolína, stal se podjatým i úřad kolínský. Ten se za podjatého označil sám, nejspíše pro to, aby složitou kauzu nemusel řešit. Agenda se tak znovu stěhovala, tentokrát do Mladé Boleslavi. Už teď jsme zvědavi, zda mladoboleslavský úřad kauzu dořeší, nebo se postupně stane podjatými celá republika.

 

Další tradiční setkání občanů na Žofíně

 • Ve čtvrtek 29.6. v 18:00 se konalo tradiční setkání nymburských občanů a spolku PERMANENT na Žofíně. Je k neuvěření, jak obrovský počet důkazů o nejrůznějších levárnách a lžích se nám již podařilo nasbírat (a rádi jsme vám o nich na setkání vyprávěli), ale úředníci stále zavírají oči, přehlížejí to a jejich snahou je spíše co nejrychleji vyhovět AZOSu, aby pomohli jeho provoz zlegalizovat. Že AZOS podniká NELEGÁLNĚ a BEZ POTŘEBNÝCH DOKUMENTŮ prohlásila dokonce i soudkyně při vynášení rozsudku. Jak ale dodala, žaloba byla postavena jinak. Přestože je soudkyně přesvědčena o nelegálnosti provozu, žaloba se týkala pouze obtěžování zápachem, proto soud nemohl AZOSu zakázat činnost navzdory stále scházející kolaudaci. 

 

Nejen PERMANENT bojuje proti AZOSu

 • Nejen PERMANENT pořádá akce proti zápachu a škodlivinám z AZOSu. 15.6. proběhla před branou AZOSu manifestační akce nespokojených občanů Nymburka. Někteří členové PERMANENTu se jí účastnili, nebyli ale jejími pořadateli.  Při akci došlo mimo jiné i k najíždění kamionu, vyjíždějícího z brány podniku, do manifestujících občanů včetně seniorky jdoucí o francouzských holích. Celou věc nyní řeší policie.

 

Město prohrálo (prozatím) soud s AZOSem

 • 20.6.2017 město Nymburk prohrálo soud s firmou AZOS. Podle slov soudkyně se žalobci (městu Nymburk) nepodařilo předložit dostatek důkazů o tom, že obyvatelé města jsou obtěžováni nad míru přiměřenou. Demonstrace, petice, svědectví občanů a dokonce ani odborné svědectví soudní znalkyně ing. Auterské nestačily k tomu, aby soudkyně došla k závěru, že když si před rokem 2014 (tedy předtím než AZOS spustil svůj ilegální provoz) nikdo nestěžoval a od té doby tu proběhlo tolik občanských aktivit proti zápachu, že to asi přeci jen nad míru přiměřenou bude. Město Nymburk se proti rozsudku hodlá odvolat k vyšší soudní instanci. 

 

AZOS mohl mít od dubna 2016 pozastavenou činnost!

 • S kanceláří Frank Bold nadále spolupracujeme na pečlivém monitorování celé situace a na hledání optimálního řešení. To nejsmutnější zjištění expertních právníků je, že kdyby Krajský úřad Středočeského kraje jednal tak, jak podle zákona měl, AZOS mohl mít od dubna 2016 pozastavený provoz. Hádejte, komu „vděčíme“ za to, že se tak nestalo? A pročpak se tak asi nestalo? Že by za tím byla „vděčnost vyjádřená v korunách českých“?

 

Odvolání proti čtvrté změně integrovaného povolení bylo úspěšné

 • Jak víte, jediný dokument, na jehož základě AZOS podniká (a kašle na to, že mu řada dalších podstatných dokumentů chybí), je tzv. integrované povolení (IPPC). AZOS průběžně předkládá návrhy na změny tohoto povolení. V této době se jedná již o páté změně a úpravě tohoto dokumentu. Spolek PERMANENT všechny návrhy pečlivě sleduje a podává odvolání v případech, kdy podle něj nemá být žádosti vyhověno. Odvolání týkající se čtvrté změny IP bylo úspěšné, žádost AZOSu byla vrácena k novému projednávání.

Televizní pořady o kauze AZOS CZ

 • Velké poděkování patří panu Martinu Slunečkovi a jeho televiznímu týmu. O kauze AZOS natočil už tři televizní pořady. Připomeňte si je zde a odkazy na ně šiřte i svým známým, příbuzným, kolegům, sousedům a dalším lidem – ať se o tom nešvaru, který se zde děje, ví. Majitel AZOSu vydělává peníze i na úkor vašeho zdraví – skutečně je vám jedno, že gaunerský podnikatel tu bude pár let chrlit do vzduchu toxické látky, vydělá si na drahá auta a nemovitosti a po něm zbyde jen zamořený areál a rakovinné bujení v tělech nás a našich dětí?
 1. Nedej se Plus: Páchnoucí Nymburk  (záznam pořadu ČT ze 7.12.2014)
 2. Nedej se Plus: Chemická popelnice Nymburk (záznam pořadu ČT z 21.2.2016)
 3. Nedej se Plus: Nymburk – město v ohrožení (záznam pořadu ČT z 20.3.2016)

   

Jak můžete vy sami pomoci v boji s AZOSem?

 • Sledujte naši činnost, informujte o ní své blízké, známé, kolegy. Mluvte o nás a mluvte i o AZOSu.
 • Když ucítíte zápach z AZOSu, ihned volejte Městskou policii (156, volba 2). Čím víc hlášení od více občanů, tím lepší je naše vyjednávací pozice. Je to nesmírně důležité!
 • Pokud pracujete tam, kde je zápach z AZOSu cítit, přimějte svého zaměstnavatele, aby si na zápach oficiálně stěžoval. Víme, že si stěžují zaměstnanci Niehoffu, učitelé z Tyršovky a řada dalších, ale všechno je to většinou jen na úrovni „remcání“ ve skupince kolegů. Nebojte se proti AZOSu vystoupit otevřeně, hlasitě a oficiálně.
 • Sledujte nás na Facebooku, navštěvujte náš web www.zdravynymburk.cz, pište nám maily na info@zdravynymburk.cz. Čtěte letáky, které vydáváme a roznášíme.
 • Přispějte na náš transparentní účet 2200610734/2010. Každá koruna nám nesmírně pomůže. Prohnané právníky AZOSu můžeme porazit jen tím, že si zaplatíme vlastního schopného právníka. A to je bohužel nákladná záležitost. Nákladné jsou i služby odborníků na měření zápachu. Tisk letáků také není bezplatný. Všechno to jsou vydání v řádech tisíců až desítek tisíc. Bez vašich finančních darů je boj proti AZOSu těžký.
 • Když se na vás někdo z Permanentu obrátí s žádostí o podpis, prosíme, pomozte. Nejde vždy jen o petice proti něčemu – u mnoha projektů je potřeba nasbírat alespoň 200 podpisů k tomu, aby se jednání neodehrávalo za zavřenými dveřmi a bez přítomnosti jakýchkoli svědků, ale abychom mohli vše monitorovat a včas upozornit, kdyby se na Nymburáky chystala nějaká nekalost. Jde tedy třeba o podpisy, kterými nás jako nymburští občané zmocňujete, abychom vás při jednání s úřady zastupovali.

logo Nadace VIAČinnost spolku PERMANENT
podpořila grantem Nadace VIA

 


Jsme spolek PERMANENT. Občané Nymburka nespokojení se zápachem a škodlivinami v prostředí, kde žijeme my i naše děti. Chceme zabránit všem firmám, které Nymburk terorizují zápachem a toxickými látkami, aby měnily naše krásné město v cosi smrdutého. Chceme zabránit provozu AZOSu. Chceme zabránit vzniku spalovny kalů na okraji Nymburka, na jejímž vzniku se pracuje stejně nenápadně a potají, jako když se potají jednalo o AZOSu. Chceme, aby to v Nymburce nesmrdělo – na ulici ani na radnici. Chceme, abyste spolu s námi ukázali městu, kraji i AZOSu, že je nás mnoho a že chceme voňavý, zdravý a přívětivý Nymburk. Pomožte nám s tím, prosím. Děkujeme.